Chryzant i Daria

Opublikowano October 25, 2013 przez   ·   Brak Komentarzy

Chryzant i Daria, cs. Muczenik Chrisanf i Muczenica Daria (zm. ok. 283) – męczennicy chrześcijańscy święci Kościoła katolickiego, prawosławnego i ormiańskiego.

Życie

Daria pochodziła ze acheter cialis szlacheckiego rodu. Wyszła za mąż za Chryzanta, pod którego wpływem przyjęła chrzest. Wraz ze św. Chryzantem nawróciła wielu pogan na wiarę chrześcijańską. Było to powodem ich męczeńskiej śmierci podczas prześladowań za czasów cesarza Numeriana. Wraz z nimi zasypano żywcem wszystkich wiernych, którzy zgromadzili się na mszy świętej na prowadzącej do Rzymu Via Salaria.

W Martyrologium rzymskim pod datą 25 października znajduje się opis męczeństwa:
Quote-alpha.png
Dnia 25-go października w Rzymie męczeństwo św. Chryzanta i Darii, małżonków. Po wielu mękach, jakich doświadczali za stałość w wierze, cesarz Numerian polecił ich wrzucić do dołu i zasypać ziemią i kamieniami.
Kult

Relikwie

Relikwie małżonków zostały przeniesione w 844 roku do Prüm, skąd część trafiła w 848 do Münstereifel. Znajdują się również w Wiedniu, Salzburgu i Neapolu, Reggio Emilia i Oria. Prawdopodobnie znajdowały się również w krakowskim kościele pw. św. Mikołaja.

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne św. Darii wraz ze św. Chryzantem obchodzone jest w Kościele katolickim 25 października.

Cerkiew prawosławna również wspomina małżonków razem: 19 marca/1 kwietnia, tj. 1 kwietnia według kalendarza gregoriańskiego.

Ormiański Kościół Apostolski i Kościół katolicki obrządku ormiańskiego wspominają świętych małżonków 17 października, natomiast wspólnoty ormiańskie w Rosji, Gruzji i w Ziemi Świętej, które używają kalendarza juliańskiego, 17/30 października.

Ikonografia

W ikonografii, sztuce zachodniej, święci przedstawiani są jako rzymscy młodzieniec i matrona z palmami w dłoniach. Chryzant niekiedy jest też ukazywany jako rycerz Chrystusa z wiankiem na głowie. Ich atrybutami są kamienie i korona, Chryzanta również chorągiew i tarcza, a Darii lew.

Komentarze czytelników (0)
WordPress Themes
Free WordPress Theme