Wszystko zaczęło się od marzenia

Opublikowano September 26, 2013 przez   ·   Brak Komentarzy
Dom Seniora Barbara

Centrum Seniora Barbara otwarte!

W minioną sobotę uroczyście otwarto Centrum Seniora Barbara w Szemudzie. Jest to najprawdopodobniej jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, a już na pewno w województwie pomorskim. Uroczystości swą obecnością zaszczycili fundatorzy Centrum – rodzina Kowalewskich oraz  Katarzyna Mitkiewicz (z.d. Kowalewska), która Centrum będzie kierowała. Wśród zaproszonych gości obecni byli gospodarz gminy Szemud p. Ryszard Kalkowski oraz ks. proboszcz Robert Kaczorowski.

Aby Anioły strzegły miejsca Centrum Seniora Barbara zostało poświęcone przez księdza proboszcza Roberta Kaczorowskiego, który przy okazji powołał się na „List do osób w podeszłym wieku” papieża Jana Pawła II oraz zwrócił uwagę na istotę starości, jej doświadczenie i ważne miejsce osób starszych zarówno w religii, kulturze, jak i lokalnej społeczności.

„Spotkaliśmy się dzisiaj, by oficjalnie otworzyć i poświęcić ten Dom- Dom Opieki, który oficjalnie nazwaliśmy Centrum Seniora Barbara – powiedziała p. Katarzyna Mitkiewicz na powitanie licznie zgromadzonych gości. -  Nazwa tego Domu wiąże się z pewną historią, która zaczęła się właśnie od Barbary – czyli od mojej mamy, a tak naprawdę od jej marzenia… Marzenia, aby założyć Dom spokojnej starości, który wcale spokojnym nie miał być, miał przede wszystkim tętnić życiem, być otwarty, przyjazny, to miało być miejsce, w którym można spełniać swe pasje… i taką właśnie mamy misję… by tak właśnie ten Dom wyglądał. Chcę też podkreślić, że bez moich najbliższych, bez mojej rodziny ten dom nigdy by nie powstał. Mój tata – Stanisław – tak właściwie wybudował ten dom, pilnował wszystkiego, począwszy od pierwszych wykopów, po ostatnie wykańczanie wnętrz. Mój brat Andrzej dawał  olbrzymie wsparcie biznesowe, a mój mąż Marek wspierał mnie w tych dążeniach jak tylko potrafił. Ja zaangażowałam się w pomysł mamy całym sercem i dzięki temu wszyscy razem stworzyliśmy to wspaniałe miejsce. Tak jak powiedziałam wcześniej – wszystko zaczęło się od marzenia mojej mamy i dlatego chciałabym, żeby Państwu o tym opowiedziała”.

Nie mogło zabraknąć kilku słów od pani Barbary, której imię patronuje Centrum: „Zaczęło się bardzo dawno, gdy wpadłam na pomysł, żeby stworzyć takie ciepłe, miłe i przyjazne miejsce dla osób starszych, takie, w którym sama mogłabym żyć, gdzie czułabym się dobrze, jak w rodzinie. Ale takiej prawdziwej rodzinie… Po latach myślę, że to wszystko związane jest z moim życiem, a dokładniej z moim dzieciństwem. Bo moja mama bardzo wcześnie odeszła, osierociła mnie i jeszcze moje dwie siostry… wychowywał nas tata i babcia. Babcia była dla mnie dobra, serdeczna, to naprawdę była wspaniała kobieta! Zawsze mogłam na nią liczyć i to ona nauczyła mnie szacunku, zrozumienia i troski o osoby starsze… To samo myślę, że przekazałam swoim dzieciom… Lubię rozmawiać z osobami starszymi, lubię słuchać o ich doświadczeniach, po prostu lubię spędzać z nimi czas, zresztą chyba każdy kto mnie zna wie, że tak po prostu jest…Kiedyś byłam pielęgniarką i zdarzało mi się odwiedzać różne domy opieki i wtedy widziałam, że ludzie, z którymi rozmawiałam lub tylko ich mijałam nie zawsze są szczęśliwi… Wtedy tak sobie pomyślałam, że chciałabym to zmienić… wiem oczywiście, że nie da się zrobić w życiu wszystkiego, ale wtedy tak stwierdziłam, że chcę stworzyć miejsce, miejsce inne niż wszystkie! Gdzie byłoby inaczej… gdzie starsi ludzie czuli, że są u siebie, ze mają swoje miejsce, ze są doceniani i po prostu ktoś się o nich troszczy, pielęgnuje ich… I już kończąc chcę Państwu powiedzieć tylko jedną rzecz… jestem szczęśliwa, bo marzenia się spełniają, a dowodem jest Nasz Dom, w którym mogę dziś Państwa powitać…”.

Głos zabrał również gość honorowy wójt Ryszard Kalkowski, który pogratulował pomysłu. Podkreślił również piękno położenia Centrum Opieki i jednocześnie zaproponował organizację szemudzkiej wigilii dla  mieszkańców gminy. „Centrum jest miejscem otwartym, dlatego z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie do współpracy” – powiedziała Katarzyna Mitkiewicz.

Centrum Seniora Barbara  jest pięknie położonym miejscem, w pobliżu lasu i zieleni, a jednocześnie w centrum miejscowości. W Domu mogą znaleźć dla siebie miejsce osoby, które potrzebują opieki specjalistów,  pomocy albo po prostu są samotne. Cały budynek składa się z trzech kondygnacji, na każde z nich można dojechać windą.  Przygotowano pokoje 1, 2 i 3 osobowe z łazienkami. Do dyspozycji mieszkańców jest park z fontanną, całoroczny taras, salon, jadalnia z kominkiem, kawiarenka i sala rehabilitacji. Zapewniona będzie całodobowa opieka, kontakt ze specjalistami: lekarzem, pielęgniarką, opiekunkami. Wolny czas będzie spędzać na wiele sposobów – począwszy od korzystania z biblioteczki i czytania książki przy ciepłej herbatce blisko kominka, po spotkania z interesującymi ludźmi i wspólne wieczorki. (hepi)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Komentarze czytelników (0)
Free WordPress Theme
Free WordPress Theme